Four the past four years, three companies have dominated the
soft drink industry, holding a combined 85 percent of market share.
Wonder Cola Inc., ranks second nationally in soft drinks sales. Its
management is thinking about introducing a new low-caloric drink
called Null Cola.
Wonder soft drinks are processed in a single department. All
ingredients are added at the beginning of the process. At the end
of the process, the beverage is poured into bottles that cost $0.24
per case produced. Direct labor and overhead cost are applied
uniformly throughout the process.
Corporate controller Adam Daneen believes that costs foe the cola
will be very much like those for the company's Cola Plus drink.
Last year, he collected the following data about Cola Plus:
Units* Costs
Work in process inventory
January 1 (!)------------------------- 2,200
Direct material costs--------------------------------------- $
2,080
Concersion Costs------------------------------------------
620
December 31 (!!) ---------------------- 2,000
Direct material costs---------------------------------------
1,880
Conversion costs------------------------------------------
600
Units started during year 458,500
Costs for year
Liquid material added--------------------------------------
430,990
Direct labor and overhead---------------------------------
229,400
Bottles---------------------------------------------------
110,068
Each unit is a 24-bottle case.
(!)50% complete = January
(!!)60%complete = December
The compamy's variable general administration and selling costs are
$1.10 per unit. Fixed administration and selling costs are assigned
to products at the rate of $0.50 per unit. Each of Wonder Cola's
two manin competitors is already marketing a diet cola. Company A's
product sells for $4.10 per unit; Company B's, for $4.05. All costs
are expected to increase by 10 percent in the next three years.
Wonder Cola tries to earn a profit of at least 15 percent on the
total unit cost.
1. What factors should Wonder Cola, Inc., consider in setting a
unit selling price for a case of Null Cola?
2. Using the FIFO costing method, compute (a) equivalent units for
direct materials, cases of bottles, and conversion costs; (b) the
total production cost per unit; and (c) the total cost per unit of
Cola Plus for the year.
3. What is the expected unit cost per unit of Cola Plus for the
year?
4. Recommend a unit selling price range for Null Cola, and give the
reason (s) for your choice.