Wednesday, 12 February 2020

Suppose a company produces it product in batches of 50 units. The cost of producing the

Suppose a company produces it product in batches of 50 units. The cost of producing the product is:
Batch 1:  $10/unit
Batch 2: $12/unit
Batch 3: $14/unit
Batch 4: $16/unit.
The company receives orders totaling 120 units after producing its 4th batch.
How much will this company report for its Cost of Goods Sold if it uses the FIFO inventory costing method?
Enter your answer as a whole numbers with no commas and no dollar sign.

Contact Us For Tutoring:

Name

Email *

Message *